ממוצע ציוני פסיכומטרי בקורסים שונים

אחת השאלות הנפוצות ששואלים יועצי לימודים אצלנו היא: "מהו ממוצע הציונים בקורס פסיכומטרי שלכם?"
לאחרונה אף נפגשתי עם מנהלת בכירה באגף החינוך שרצו לשכור את שירותינו לפרוייקט והיא אמרה: "תן לי ממוצע ציוני פסיכומטרי שלכם. תן לי נתונים קשיחים, זה הכי חשוב לי".

מדוע ממוצע ציוני פסיכומטרי כה חשוב?

ברור לי מדוע שאלה זו מעסיקה תלמידים רבים. הרי מה שמעניין זה לא ספרי לימוד, סימולציות או האם המדריך חתיך (למרות שגם על זה אנחנו נשאלים לא מעט 🙂 ). השורה התחתונה היא ציון הפסיכומטרי שנקבל בסוף התהליך. ההנחה היא שאם ממוצע הציונים גבוה, מדובר בקורס פסיכומטרי טוב ואז יש סיכוי מצוין שאני אקבל ציון פסיכומטרי גבוה בתום הקורס.

כיצד ניתן להעריך ממוצע פסיכומטרי כיתתי / בית ספרי?

למעשה…אי אפשר. בתי ספר לפסיכומטרי לא מקבלים דיווח על הציונים מהמרכז הארצי לבחינה ולהערכה. לא יואל גבע ולא היי-קיו וגם לא.. אנחנו. אף מכון פסיכומטרי לא מקבל רשימת ציוני פסיכומטרי של הבוגרים שלו ולכן אף מכון לא יכול להתהדר בממוצע ציוני פסיכומטרי כזה או אחר.

כל הנתונים של ממוצעי ציונים העומדים בפני בתי ספר, מבוססים על אחת משתי אפשרויות:

1. ביסוס ממוצע פסיכומטרי על בוגרים שמתקשרים לספר על הציון שלהם.

ברור שלרוב מדובר על הבוגרים המצטיינים שקיבלו ציון פסיכומטרי מעולה ורצו להגיד למדריך "התקבלתי לרפואה עכשיו. קיבלתי 750 בפסיכומטרי. אין עליך!". ברור שבוגרים אלו הם לא כל התלמידים וגם לא רוב התלמידים (גם אם הרוב המכריע מאוד מרוצה מהציון, זה לא אומר שכל אחד מהם מתקשר למדריך לספר לו על כך). כלומר בית ספר לפסיכומטרי שמבסס ממוצע ציונים על שיחות ספורות… או שאינו מבין מהו "ממוצע" או שפשוט אינו בוחל באמצעי שיווק שלא קשורים לאמירת אמת.

2.ביסוס ממוצע פסיכומטרי על סקר טלפוני בקרב בוגרי הקורס.

במצב כזה ברור שמי שקיבל ציון שהוא נבוך ממנו, לא ירצה כלל לחלוק אותו ובכך יעוות את הממוצע כלפי מעלה. בנוסף לכך, ברור שכל דיווח טלפוני לא שקול לבדיקת הציון במו עינייך. יש תלמידים שמעגלים את הציון הפסיכומטרי או מדווחים על ציון פסיכומטרי שהוא יותר קרוב לציון שרצו ולאו דווקא לציון שקיבלו בפועל.

אם אנו מסיקים שבית ספר לפסיכומטרי פשוט לא יכול להעריך את ממוצע הציונים של בוגריו, מדוע יש בתי ספר לפסיכומטרי שבכל זאת מפרסמים ממוצע ציונים (וכמובן שהוא תמיד מאוד מלהיב)?

את התשובה לכך אני מניח שאתם יודעים לבד. כי זה מוכר קורסים. להכין גרף צבעוני עם ממוצע ציונים זה עניין של דקות ספורות (ואפילו פחות כאשר הגרף בכלל לא מעוגן בנתוני אמת). חלק ממכוני הפסיכומטרי לא נותנים מספיק קרדיט לתלמיד ומחליטים "נגיד לו שהממוצע אצלנו הכי גבוה. אצלנו הציונים מדברים והוא כבר ישלוף את פרטי האשראי".

רגע, אז בעצם אני מבין שאין לכם מידע על התלמידים שלכם ועל ציוני הפסיכומטרי שלהם?

בוודאי שיש לנו מידע. אנחנו מדברים עם הבוגרים שלנו לאחר קבלת הציונים, אבל אנחנו יודעים היטב שמכך אי אפשר לגזור ממוצע שהוא מידע מהימן ומדוייק.
למעשה אנחנו יודעים יותר מכל בית ספר אחר לפסיכומטרי. הכיצד?
אנחנו עורכים קורסים בעבור האוניברסיטאות והמכללות המובילות בארץ בעבור תלמידי המכינה ומועמדים לקבלה ללימודים. לאותם מוסדות יש גישה לציונים ובהמשך לכך, הם בוחרים לעבוד עימנו שנה אחר שנה.
חלק מהקורסים שלנו משכו עניין רב ואף סיקורים עיתונאיים נרחבים באשר לציונים בקורס.

אז למה שלא תפרסמו גם אתם ממוצע ציוני פסיכומטרי של בוגרי הקורסים שלכם?

לא ניתן לגזור מכיתות ספציפיות (חיוביות ככל שיהיו) לגבי כלל הקורסים. בתור מנכ"ל ובעלים, אני מוכן שנמכור פחות קורסים, אבל לא להתחיל להמציא סיפורים ולמתוח את האמת בשביל להוסיף מספר תלמידים. מבחינתי, העובדה שהאוניברסיטאות, שיש בידיהן ציונים ויש בידיהן את הכלים הטובים ביותר להעריך את איכותו של קורס פסיכומטרי וההוראה בקורס – ממשיכות לבחור בנו היא תו התקן הטוב ביותר שיכולתי לבקש בעבורנו. ניתן גם לצפות במבחר המלצות שלהם על הקורסים.

בהצלחה בבחירת הקורס ויותר חשוב… בהצלחה בבחינה.
עו"ד אהוד צלטנר, מנכ"ל

הטבה בלעדית לנרשמים דרך האתר שלנו!!

מצטרפים החודש ל-EZ WAY ונהנים מהטבות. לחצו כאן לקבלת ההטבה.

Please leave this field empty.