דברו איתי
בחנו את עצמכם
צרו קשר ב-
בחנו את עצמכם אפליקציה חינם
דרור אוחנה - בוגר קורס פסיכומטרידרור אוחנה - בוגר קורס פסיכומטרי

מפע"ם - מה חשוב לדעת

מפע"ם הוא מבחן פסיכומטרי בתנאים מותאמים המועבר באמצעות מחשב: השאלות מוצגות על גבי צג מחשב, וסימון התשובות נעשה על ידי הקלדת התשובה על לוח המקשים הצמוד למחשב. לא נדרשים ידע או ניסיון קודם בשימוש במחשב.

כמו בכל סוג התאמה אחרת שניתן לקבל במבחן הפסיכומטרי, גם כאן – תרגול מקדים באותה צורה בה יתקיים המבחן עצמו היא המפתח להכנה המיטבית לבחינה ולשיפור התוצאות.

כחברה המנוסה ביותר בתחום והיחידה שנותנת לתלמידים סימולציות מפע"ם באותה צורה כמו בבחינה האמיתית, חשוב לנו לתת מידע למפע"מניק המתחיל:

למי מיועד מפע"ם?

המבחן הממוחשב הוא מבחן פסיכומטרי, הנועד לבעלי לקויות למידה, בעלי בעיות קשב וריכוז ובעלי מגבלות פיזיות. מבחן זה נגיש רק לתלמידים שקיבלו אישור מיוחד לכך מהמרכז הארצי לבחינות והערכה.

מה המבנה של מפע"ם?

הבחינה כוללת שלושה פרקים (מילולי, כמותי ואנגלית). הפרקים במבחן הממוחשב מסודרים באופן שונה, מאשר במבחן הרגיל. כמויות השאלות שונות, ולעיתים אף קורה ששאלות מסוג מסוים מופיעות מספר פעמים במהלך הפרק (למשל ייתכן ויהיו אנלוגיות בתחילת הפרק וגם בסופו). לכל שאלה מוקצב זמן בנפרד (ישנו גם שעון על המסך המראה את הזמן שנותר). בתום הזמן המוקצב המחשב עובר אוטומטית לשאלה הבאה, גם אם לא סומנה תשובה.

פסיכומטרי בסמרט פון
רוצה עזרה בקבלת התאמות בבחינה?
שלח פרטים ויועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור 🙂

מה מעניין אותך ללמוד?

x

מהם התנאים במפע"ם?

  1. תנאי הבחינה – הבחינה נערכת בתנאים נוחים – שולחנות, מזגנים וכו', מחשבים ניידים,שירותים צמודים.
  2. משך הבחינה – הבחינה עצמה אורכת כביכול כ- 3.5 שעות. עקב תוספות הזמן [בממוצע, פי 2 זמן בעבור כל שאלה]. בפועל זה מאוד תלוי בקצב של הנבחן, היות ויש פרק זמן ארוך למדי לקריאת ההסברים. יש נבחנים שסיימו את המבחן לאחר יותר מ-5 שעות.
  3. שרטוטים -אין כמובן אפשרות לשרטט על המחשב. תקבלו דפי טיוטה, שאפשר לבצע עליהם את השרטוטים והחישובים הנחוצים. כדאי להתרגל, גם כאשר מתרגלים בספר לימוד, לבצע את השרטוטים על דפי טיוטה, כדי לדמות את אי-הנוחות שקיימת בהקשר זה במפע"ם.
  4. דף נוסחאות – תקבלו דף נוסחאות מודפס הדומה לדף הנוסחאות המתקבל במבחן שאינו מפע"ם. בכל מקרה, גם כאן רצוי מאוד וחשוב להכיר את הנוסחאות מראש.
  5. הקראה – בעבור מי שקיבל הקראה, הפתרון הנוכחי שבו משתמשים במרכז הארצי הוא מעט מוגבל- ניתן כל פעם לבחור לקרוא פסקה ספיציפית ולאו דווקא שורה ספציפית.
  6. שימוש במחשבון – רשום בטפסי הסבר על ההקלות שמקבלים מחשבון שיש בו רק את 4 פעולות החשבון הפשוטות. בפועל, חלק מהנבחנים מדווחים שהיו להם מחשבונים עם כל הכפתורים שיכול להיות (+/, חבור, חיסור, כפל, חילוק, אופציה ללחוץ פעמיים על כפל ושיעשה כמו חזקות,שורש,נקודה עשרונית,אפשרויות לשימוש בזיכרון של מחשבון וכו').

מה דומה במפע"ם למבחן הרגיל?

בסופו של יום, גם הבחינה המותאמת באה לבחון את אותם היכולות והכישורים. ולכן המדובר באותם הנושאים בדיוק ובאותן שאלות בבחינה הרגילה והמותאמת. יחד עם זאת מספר ההבדלים גם הוא רב.

מה שונה במפע"ם ביחס למבחן הרגיל?

המבחן הממוחשב בנוי מארבעה פרקים בלבד: כמותי, מילולי, אנגלית וחיבור (בניגוד למבחן הרגיל הבנוי מ- 9 פרקים).
הפרקים במבחן הממוחשב מסודרים באופן שונה, מאשר במבחן הרגיל. כמויות השאלות שונות, ולעיתים אף קורה ששאלות מסוג מסוים מופיעות מספר פעמים במהלך הפרק (למשל יהיו אנלוגיות בתחילת הפרק וגם בסופו). בנוסף תקבלו בתחילת המבחן דפי טיוטה שתוכלו לרשום עליהם, ודף נוסחאות במתמטיקה (כמו דף הנוסחאות במבחן הרגיל). במפע"ם כל שאלה מופיעה בנפרד על גבי המסך. לכל שאלה מוקצב זמן בנפרד (ישנו גם שעון קטן על המסך המראה את הזמן שנותר), ובתום הזמן המוקצב המחשב עובר אוטומטית לשאלה הבאה בין אם סומנה תשובה ובין אם לאו. במידה וסיימת לענות על שאלה לפני תום הזמן המוקצב, וסימנת תשובה, תוכל לעבור לשאלה הבאה גם לפני תום הזמן.

חשוב לזכור: בניגוד למבחן הרגיל, כאן אין אפשרות לחזור לשאלה שאותה כבר פתרת, גם באותו הפרק עצמו.
גם הזמנים המוקדשים לכל שאלה שונים מאוד והם לפחות פי 2 מאשר הזמן המוקדש לכל שאלה במבחן הרגיל.

כיצד מחושב הציון במפע"ם?

המבחן הממוחשב הוא מבחן אדפטיבי, כלומר, הוא מתאים את עצמו לרמה שלכם.
השאלה הראשונה שתקבלו תהיה ברמה בינונית. כל תשובה נכונה – מובילה לשאלות ברמת קושי גבוהה יותר וכל שגיאה מובילה לשאלות ברמת קושי נמוכה יותר. לאחר מספר שאלות המחשב קובע מהו המיקום שלכם על פני כל טווח הרמות האפשרי, וקובע את הציון לפי הרמה שבה התייצבתם ומספר התשובות הנכונות שעניתם.
המדובר באותו טווח ציונים (200 – 800), אך הציון במפעם לא מחושב יחסית לאנשים שעשו מבחן רגיל באותו מועד, אלא בצורה נפרדת.

תלמידי EZ WAY הם היחידים למעשה שמתנסים בסדרת סימולציות מפעם לפני שהם ניגשים למבחן האמיתי. לסיוע בנושא פנו אלינו ונשמח לעזור.

ליצור קשר זה איזי
x
צור קשר ב-E.Z

מה מעניין אותך ללמוד?

* שדה מילוי חובה
x
Silence is Golden