דברו איתי
בחנו את עצמכם
צרו קשר ב-
בחנו את עצמכם אפליקציה חינם
בוגרת קורס פסיכומטרי דנה גלעדבוגרת קורס פסיכומטרי - דנה גלעד

מה חשוב לדעת על ציוני פסיכומטרי

מה המשמעות של ציון פסיכומטרי?

האם ציון פסיכומטרי קובע אם אני גבוה, חכם, חבר נאמן…אז זהו שלא.
ציון פסיכומטרי אמור לנבא סיכויי הצלחה בלימודים אקדמאיים ותו לא. ציון פסיכומטרי מעיד על רמת החשיבה הפסיכומטרית שלך, זהו סט כישורים ספציפיים ואין בכך מדד לאינטליגנציה.

האם יש ציון פסיכומטרי נכשל או עובר?

אין עובר או נכשל. יש ציון שהוא מספיק גבוה לצרכי המועמד או לא.

פסיכומטרי קובע אם תוכלו להתקבל לפקולטה בה אתם מעוניינים. יש תלמיד שרוצה להתקבל ללימודי סיעוד ודי לו בציון 530. לעומתו, יש תלמיד שרוצה להתקבל לרפואה וזקוק לפחות לציון 730 במבחן פסיכומטרי. כלומר אם הציון מספיק או לא, זה עניין סובייקטיבי בהתאם לצרכי המועמד ולדרישות הקבלה בפקולטה אליה הוא שואף להתקבל.

פסיכומטרי בסמרט פון
רוצה לפתוח לעצמך דלתות לעתיד עם ציון פסיכומטרי גבוה?
שלח פרטים ויועצי הלימודים שלנו יחזרו אלייך

מה מעניין אותך ללמוד?

x

במה שונה ציון פסיכומטרי מציון בבחינת בגרות למשל?

ציון פסיכומטרי הוא יחסי ולא אבסולוטי.
בבגרות 8 תשובות נכונות מתוך 10 – בוודאי יהיו שוות 80. לעומת זאת במבחן פסיכומטרי, הציון משוקלל אל מול תוצאות פסיכומטרי של כל הנבחנים באותו מועד מבחן ואז משקללים את הציונים של כלל המועד מול מועדים קודמים. רק אחרי שסיימו לשקלל ולהבטיח שהתוצאות מאוזנות – אז מפרסמים את הציונים לכל נבחני אותו מועד.
ציון פסיכומטרי הוא אובייקטיבי. בבחינות בגרות הציון מושפע מהבוחן שבודק את המבחן ומהתרשמות סובייקטיבית שלו ממה שכתבת במבחן. לעומת זאת, במבחן פסיכומטרי סורק אופטי בודק את הבחינה והבדיקה זהה בעבור כולם.
אפילו פרק החיבור נבדק לפי סט מאוד ברור ומדוקדק של חוקים ולכל היבט יש ניקוד קבוע כדי להבטיח ציון אובייקטיבי.

ממה מורכב ציון פסיכומטרי?

ציון פסיכומטרי אינו ציון אחד, אלא שלם המורכב משלושה חלקים נפרדים. כשתקבלו תוצאות פסיכומטרי תראו שיש ציון תקן באנגלית, חשיבה מילולית וחשיבה כמותית. ציון התקן נע בין 50 ל- 150. לאחר שקלול של שלושת ציוני התקן, מתקבל ציון פסיכומטרי כללי והוא הציון שנהוג להתייחס אליו.

האם לחלקים השונים בציון פסיכומטרי יש משמעות או רק לציון הכללי?

כן. לפרקי האנגלית יש משמעות נפרדת, היות ועל פי הציון בפרקי האנגלית נקבעת ההקבצה בלימודי אנגלית באקדמיה. ציון תקן באנגלית של 134 ומעלה (מתוך 150), אף מזכה בפטור מלימודי אנגלית באקדמיה.

פסיכומטרי בסמרט פון
הידעת?

אנלוגיות הן המפתח לקבלה לאקדמיה. אנחנו דואגים לכם…

קבלו אפליקציית אנלוגיות במתנה!

במוסדות מסויימים, הציון המשמעותי הוא לאו דווקא ציון פסיכומטרי כללי, אלא ציוני התקן של פרקי חשיבה כמותית. למשל באוניברסיטת בן גוריון בפקולטות מסויימות (הנדסה למשל) – הציון הכללי הוא כמעט חסר חשיבות ומשקללים את ציון התקן בחשיבה כמותית. בשל סיבה זו, באוניברסיטת בן גוריון למשל, אנו מקיימים קורס פסיכומטרי בדגש כמותי, בעבור תלמידים שחשוב להם בעיקר פרק זה.

החל מ-2012 בחלק מהמוסדות גם מתייחסים לציון פסיכומטרי בדגש כמותי (רלוונטי לפקולטות ריאליות) או לציון פסיכומטרי בדגש מילולי (רלוונטי לפקולטות הומניות). זה מהלך שנועד להתאים יותר את ציון המבחן בהתאם לכישורים שנדרשים באותה פקולטה. באופן טבעי בפקולטה למדעי המחשב, הציון בדגש ריאלי (שמורכב 60% כמותי, 20% אנגלית, 20% מילולי) חשוב יותר מאשר הציון בדגש הומני (60% מילולי, 20% אנגלית, 20% כמותי).

קצת על התפלגות ציוני פסיכומטרי

ציון פסיכומטרי נע בין 200 ל- 800. החציון (הציון שחצי מכלל הציונים גדול ממנו וחצי מכלל הציונים קטן ממנו) והממוצע עומדים על 534. 5% מהנבחנים מקבלים ציון פסיכומטרי גבוה מ- 700 ו-30 אחוזים מקבלים ציון הגבוה מ- 600.

התפלגות הציונים היא בצורת פעמון גאוס (גם נקראת – התפלגות נורמלית), שבה יש חלק קטן מהאנשים בעלי ציוני קיצון (קרובים ל- 800 או ל- 200) ורוב הציונים במבחן פסיכומטרי מתרכזים באמצע.

האם רמת הקושי של הבחינה הפסיכומטרית השתנתה לאורך השנים והאם זה השפיע על הממוצע?

מאז תחילתו בשנת 1981, המבחן הפסיכומטרי עבר שינויים רבים עד מאוד וגם רמת הקושי שלו מטפסת בהדרגה. יחד עם זאת, ממוצע הציונים והחציון כמעט ולא השתנו כלל. הכיצד?

היות ומשקללים את תוצאות הפסיכומטרי, הן ביחס לנבחנים אחרים באותו מועד והן ביחס למועדים קודמים – יש בכך להבטיח שהממוצע והחציון תמיד יהיו זהים. בדרך זו גם מועד בחינה היה "קל"/"קשה" – הנבחן לא יקופח בשל כך.

מתי מתפרסמות תוצאות פסיכומטרי של כל מועד?

לרוב בין 4 ל- 5 שבועות לאחר מועד המבחן באתר של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. תוצאות פסיכומטרי גם מגיעות בדואר לבית, לרוב כ- 6 שבועות לאחר הבחינה. אם תזינו את המייל שלכם ברישום למבחן – תקבלו את התוצאה במייל וזהו המסלול המומלץ היות ועם פרסום הציונים…אתר המרכז הארצי בד"כ קורס מהעומס של הפניות.

דרך נוספת לדעת את ציון הפסיכומטרי היא במידה ונרשמת לאחת האוניברסיטאות. הציון מתעדכן באתרים שלהן כיום לפני שהוא מתפרסם באתר המרכז הארצי.

האם יש הבדל בין תוצאות פסיכומטרי של אנשים מאזורים שונים בארץ / ממוצא שונה בארץ?

כן. סטטיסטיקה מראה שלאזור מגורים, השכלת ההורים ומוצא יש השפעה על הציון.
את ההורים, את המוצא ואת אזור המגורים כנראה לא תשנו עד למועד המבחן.
עצה שלנו – תשקיעו את הנשמה שלכם בתקופת הלימודים למבחן פסיכומטרי ואז לא יעניינו אתכם הנתונים הסטטיסטיים, את שלכם כבר עשיתם.

בהצלחה ומאחלים לכם את ציון פסיכומטרי שאתם צריכים!

ליצור קשר זה איזי
x
צור קשר ב-E.Z

מה מעניין אותך ללמוד?

* שדה מילוי חובה
x
Silence is Golden