דברו איתי
בחנו את עצמכם
צרו קשר ב-
בחנו את עצמכם אפליקציה חינם
בוגרת קורס פסיכומטרי דנה גלעדבוגרת קורס פסיכומטרי - דנה גלעד

פסיכומטרי מותאם ללקויי למידה

בעמוד זה ניתן לקרוא על ההליכים הכרוכים באישור מבחן פסיכומטרי מותאם…מה הדומה והשונה ביחס לבחינה רגילה ועוד.
בכדי לקרוא על קורס פסיכומטרי ללקויי למידה, טיפים חשובים וללמוד יותר על בחינת מפע"ם – עבור לתפריט לקויות למידה בפסיכומטרי.

מדוע יש צורך במבחן פסיכומטרי מותאם?

ישנם נבחנים בעלי לקויות למידה, המונעות מהם למצות את היכולת שלהם במבחן. לקויות אלה, ייתכן וימנעו מאותם תלמידים להגיע לציון שמשקף נאמנה את יכולותיהם במבחן.

מי מקבל את ההחלטה לגבי מתן תנאים מותאמים לנבחן פסיכומטרי?
המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, באמצעות היחידה לבחינות מותאמות (במו"ת), הוא האחראי למתן התאמות במבחן פסיכומטרי לנבחנים בעלי ליקויי למידה או מגבלות שונות.

מטרת התאמת התנאים היא לעקוף במידת האפשר את הלקות, כאשר הלקות איננה פוגעת באופן ישיר בתחומים אותם באה הבחינה למדוד.

תנאים מותאמים אינם ניתנים בשל מגבלה שמקורה רגשי, כגון חרדת בחינות, או עקב בעיה שמקורה סביבתי, כגון חסך בלימודים. לא ינתנו הקלות למי שסובלים מדיסגרפיה, שכן קשיים אלו אינם באים לידי ביטוי במבחן הפסיכומטרי, שמורכב כאמור משאלות רב ברירה (מבחן אמריקאי) ואין בו חשיבות לשגיאות כתיב (גם במטלת הכתיבה לא מורידים נקודות עקב שגיאות כתיב).

חשוב לציין שבניגוד לבגרויות, שם מתקבלות התאמות ביד רחבה יחסית, הרי שבפסיכומטרי המדיניות היא שונה מאוד. בפועל, חלק ניכר מהתלמידים המבקשים התאמות נתקלים בסירוב לבקשתם. חשוב להכיר במציאות זו מראש, כדי שהביטחון שלך בהצלחתך, לא יסתמך על קבלת ההתאמות.

פסיכומטרי בסמרט פון
רוצים לדעת אם אתם זכאים להתאמות והקלות בפסיכומטרי?
שלחו פרטים והיועצים שלנו יעזרו להפוך את זה להרבה יותר E.Z

מה מעניין אותך ללמוד?

x

אלו התאמות ניתן לקבל?

מפע"ם: בחינה ממוחשבת הכוללת תוספת זמן לכל שאלה (לפחות פי 2 זמן בעבור כל שאלה, ביחס לזמן שניתן לשאלה מקבילה בבחינה שאינה מותאמת).

  • הארכת זמן בכמה מפרקי הבחינה או בכולם (בדרך כלל תוספת של חמש דקות לפרק).
  • הפסקות בין פרקי הבחינה (בדרך כלל חמש דקות).
  • שימוש במחשבון לארבע פעולות החשבון (חיבור, חיסור, כפל וחילוק).
  • האזנה לבחינה באנגלית.
  • הגדלת טופס הבחינה או גיליון התשובות.
  • התאמת תנאים פיזיים שונים בהתאם הצורך עקב מגבלה רפואית.

המרכז הארצי אינו מאפשר מילון אלקטרוני, פטור מחלקים מסויימים במבחן, מתן הסבר בנוגע לכוונת השאלות וגם לא אפשרות לסימון התשובות הנכונות בתוך חוברת הבחינה עצמה.

מתי ניתן לגשת למבחן פסיכומטרי בתנאים מותאמים?

מבחני פסיכומטרי מותאמים נערכים בכל המועדים בשנה (אנחנו גאים לומר שיש לנו ב-EZ WAY חלק גדול בכך. מנכ"ל החברה יושב בדיונים בוועדת החינוך של הכנסת בנושא לקויי למידה בהשכלה גבוהה והוביל את הדרישה להרחבת כמות המבחנים ללקויי למידה).
חשוב לברר עימנו מראש לגבי מועדי הבחינות היות והן אינן קבועות.
הבחינות המותאמות לרוב אינן באותו יום כמו מועד המבחן הרגיל, כי אם שבועות ספורים לאחר מכן.

כיצד להירשם למבחן פסיכומטרי בתנאים מותאמים?

המרכז הארצי ממליץ להירשם לפחות שלושה חודשים לפני מועד הבחינה המבוקש.
רוב התלמידים מתחילים קורס (בין אם המדובר במסלול קבוצתי או במסלול מותאם), כאשר אינם יודעים אלו התאמות יקבלו (אם בכלל).
ככל שתדע יותר מוקדם לאלו התאמות אתה זכאי – תוכל לתרגל בתנאים דומים ובכך לשפר את ההכנה שלך למבחן.

אלו אישורים עליכם להכין?

ליקויי למידה – עליכם להכין:
– אבחון מקצועי שנערך ע"י איש מקצוע המוסמך לאבחן ליקויי למידה. לפני האבחון יש לוודא כי המאבחן הוא בעל הכשרה ספציפית בתחום של אבחון מבוגרים בעלי ליקויי למידה. על האבחון להיעשות בשפת האם של המאובחן.
יש לצרף אבחון שנעשה אחרי גיל 16, והוא מחמש השנים האחרונות.
– "שאלון למאבחן" – נוסף על האבחון עצמו. אנא וודאו שהמאבחן מילא את ה"שאלון למאבחן" בצורה מלאה ומפורטת, גם אם האבחון לא נעשה בשנה האחרונה.
– אבחונים קודמים. גם מכתבים מבתי ספר יסודי וחטיבה על קשיים לימודיים הם רלוונטיים (גם אם מדובר שם רק על הקשיים ולא על הלקות מאחוריהם).

הפרעות קשב וריכוז – עליכם להכין:

– "שאלון למבחן".
על האבחון לכלול בדיקה מעמיקה וספציפית של תחום הקשב והריכוז. הבדיקה תיערך ע"יפסיכיאטר, נוירולוג, נוירופסיכולוג או פסיכולוג קליני שהתמחה בתחום זה, על פי דף ההנחיות לתיעוד הפרעת קשב וריכוז שניתן למצוא באתר המרכז הארצי.

מגבלות פיזיות – עליכם להכין:

– "שאלון לנבחן".
– אבחון של המגבלה הפיזית על ידי גורם המוסמך לטפל באותה מגבלה.
– "שאלון לרופא"- ימולא ע"י הרופא שערך את הבדיקה.

את הטפסים הנ"ל ניתן למצוא באתר של המרכז הארצי (www.nite.org.il). מאוד מומלץ למלא את הטפסים יחד עם איש המקצוע/המאבחן שמלווה אתכם בתהליך. מסמכים שלוקים בחסר, גוררים עיכוב או דחייה של הבקשה.

מהו המבחן הממוחשב (מפע"ם)?

המבחן הממוחשב הוא מבחן פסיכומטרי, הנועד לבעלי לקויות למידה, בעלי בעיות קשב וריכוז ובעלי מגבלות פיזיות. מבחן זה נערך ע"ג מחשב, הוא שונה מהבחינה הפסיכומטרית במבנה הפרקים, בזמן שניתן לכל שאלה ועוד.

מה דומה במפע"ם ביחס למבחן פסיכומטרי רגיל?

בסופו של יום, גם הבחינה המותאמת באה לבחון את אותם היכולות והכישורים. ולכן המדובר באותם הנושאים בדיוק ובאותן שאלות בבחינה הרגילה והמותאמת.
יחד עם זאת מספר ההבדלים גם הוא רב.

מה שונה במפע"ם ביחס למבחן פסיכומטרי רגיל?

המבחן הממוחשב בנוי משלושה פרקים בלבד: כמותי, מילולי ואנגלית (בניגוד למבחן הרגיל הבנוי מ- 8 פרקים). הפרקים במבחן הממוחשב מסודרים באופן שונה, מאשר במבחן הרגיל. כמויות השאלות שונות, ולעיתים אף קורה ששאלות מסוג מסוים מופיעות מספר פעמים במהלך הפרק (למשל יהיו אנלוגיות בתחילת הפרק וגם בסופו). בנוסף תקבלו בתחילת המבחן דפי טיוטה שתוכלו לרשום עליהם, ודף נוסחאות במתמטיקה (כמו דף הנוסחאות במבחן הרגיל).

במפע"ם כל שאלה מופיעה בנפרד על גבי המסך. לכל שאלה מוקצב זמן בנפרד (ישנו גם שעון קטן על המסך המראה את הזמן שנותר), ובתום הזמן המוקצב המחשב עובר אוטומטית לשאלה הבאה בין אם סומנה תשובה ובין אם לאו. במידה וסיימת לענות על שאלה לפני תום הזמן המוקצב, וסימנת תשובה, תוכל לעבור לשאלה הבאה גם לפני תום הזמן.

חשוב לזכור: בניגוד למבחן הרגיל, כאן אין אפשרות לחזור לשאלה שאותה כבר פתרת, גם באותו הפרק עצמו. גם הזמנים המוקדשים לכל שאלה שונים מאוד והם לפחות פי 2 מאשר הזמן המוקדש לכל שאלה במבחן הרגיל.

כיצד מחושב הציון במפע"ם?

המבחן הממוחשב הוא מבחן אדפטיבי, כלומר, הוא מתאים את עצמו לרמה שלכם.
השאלה הראשונה שתקבלו תהיה ברמה בינונית. כל תשובה נכונה –  מובילה לשאלות ברמת קושי גבוהה יותר וכל שגיאה מובילה לשאלות ברמת קושי נמוכה יותר. לאחר מספר שאלות המחשב קובע מהו המיקום שלכם על פני כל טווח הרמות האפשרי, וקובע את הציון לפי הרמה שבה התייצבתם ומספר התשובות הנכונות שעניתם.
המדובר באותו טווח ציונים (200 – 800), אך הציון במבחן הממוחשב לא מחושב יחסית לאנשים שעשו מבחן רגיל באותו מועד, אלא בצורה נפרדת.

ליצור קשר זה איזי
x
צור קשר ב-E.Z

מה מעניין אותך ללמוד?

* שדה מילוי חובה
x
Silence is Golden